Campionat 2016-2017

Translate

duminică, 2 aprilie 2017

Derby de traditie onorat + rezultatele etapei a 19-a

Duminica superba de 2 Aprilie , cu vreme de iunie ce a a dus lume multa in parcul lerestean pentru meciul dintre AS Leresti si Cimentul Valea Mare.
 Echipa gazda , dupa doua victorii consecutive , nu concepea sa piarda teren , in schimb ce oaspetii , cu o noua conducere tehnica , si cu multa amboitie veneau sa nu piarda.
 Lerestiul a intrat in teren cu urmatorul 11 :
                                                      Sitaru ( cpt) -
Parvu ,        Arigeanu ( min 20 Pascu), Popovici,             Suseanu,-
     Mahu ,             Branescu M, Iulica ,          Tanase-
                                     Patrascu( min76 Sfart), Flavius C

Meciul a inceput cum era de asteptata cu gazdele in atac, dar terenul uscat si denivelat a stricat mult din constructia jocului. Chiar si asa , Lerestiul are mari pocazii in prima repriza , Mahu singur  in fata portii ,  Patrascu sau Catarama ratand oportunitati mari de a inscrie. Pe contraatac oaspetii inceraca mult dar reusesc putin , fara a pune in pericol real poarta gazdelor. 0-0 la pauza
  Repriza secunda incepe cu Valea Mare avand doua sanse dar nu pe spatiul portii in timp ce Lerestiul incepe sarabanda ratarilor , lipsa de concentrare a lui Mahu in doua randuri , Catarama sauTanase dar si forma buna a lui Ghilac , facand ca scorul sa ramana 0-0 pana aproape de final. Moment in care isi intra in rol aritrul , care nu acorda penalty pentru Leresti la un hent clar in careu al fundasului oaspete , in schim , acorda penalty la un contact de joc intre Flavius si un fundas al oaspetilor. Proteste , comentarii dar Sfart inscrie 1-0 in min 82. Nu trec nici doua minute si Flavius e faultat clar in careu , penalty-ul fiind transformat tot de el 2-0 . si meciul se incheie cu o victorie muncita dar meritata a Lerestiului.
  Imbucuratoare prezenta in numar mare a publicului, dar mai ales fair play-ul din teren dintre cele doua echipe , asa cum ne-am dori sa fie in fiecare meci.