Etapa a 17-a , fierbinte la 27 de grade in aprilie , a adus  rezulate interesante in liga a 5-a Nord. surpriza venind de la Bughea , unde liderul a ingenunchiat! Iata rezultatele:

A S Leresti --- A S Schitu Golesti=3 - 0 (0-0)
A S Partizanul Vladesti --- A S Cimentul Valea Mare Pravat =1 - 3 (0-1)
 A S Godeni--- A S Vulturul Vulturesti= 1 - 1 (0-0)
C S Rucar---A S Dragoslavele = 4 - 2 (1-1)
A S Petrolul Hirtiesti --- A S Cetateni =0 - 3 (0-0)
 A S Flacara Boteni---A S Sc de Fotbal Gica Retevoiescu=3 - 0
A S Unirea Bughea de Jos ---A S Rapid Davidesti =3 - 2 ( 0-0)

Valea Mare este una din revelatiile returului urcand in clasament , la fel cum Rucarul este singura echipa cu maximul de puncte dupa primele 4 etape, dar cam tarziu pentru Rucar sa atace primele locuri.
 Godeniul egaleaza in minutul 93 si scoate Vulturestiul de pe podium , in timp ce Dragoslavele pierde derby-ul local cu Rucarul.
Cetateniul se impune in partea a doua la  Hartiesti , si ramne pe locul 2.
 Surpriza a venit de la Bughea , unde , asa cum au patit multe echipe , si Davidestiul a cedat toate punctele in surpiza etapei!

La Leresti vreme superba ,lume multa si singura intrebare era care va fi scorul , Schitu venind dupa o serie  lunga de esecuri . In teren insa lucrurile au stat altfel....
 Primii care au initiativa unt oaspetii care alearga mult si rupe constructia jocului la jumatatea terenului printr-un presing agresiv. fara sa fie periculoasa , Schitu tine jocul departe de propria poarta si pe fondul unui joc modest al gazdelor intra cu un 0-0 meritat la pauza , poate doar bara lui Tanase sa fi fost o ocazie mai mare.
 In repriza secunda se schimba registrul  tactic si Lerestiul este mult mai prezenta in joc , in timp ce Schitu doar iese sporadic pe contraatac. Golurile vin normal , din 11m , la un hent a lui Istarte in careu , inscrie Mohor , apoi o lovitura libera executata puternic de Romy pe coltul portarului si golul lui Sfart cu capul.
 Una peste alta unul din cele mai slabe evolutii ale sezonului pentru Leresti , si urmeaza o deplasare grea la Valea Mare ,  pe un teren mereu greu de invins!