Campionat 2016-2017

Translate

duminică, 28 octombrie 2018

Doar egal in derby-ul cu Vulturesti, Lerestiul ramane lider

Derby al ambitiilor la Campulung unde liderul AS Leresti primea vizita celor din Vulturesti, in istoricul intalnirilor fiind multe remize sau scoruri stranse., fiecare meci fiind aprins disputat
 Lerestiul s-a prezentat la meci cu un lot in care multi titulari erau indisponibili , Flavius , Avrigeanu , Radu, Bogdan, Ilie sau Mohor avand accidentari , Sfart absent de mult timp , in timp ce Vulturestiul a venit cu un lot numeros.
 Meciul a inceput cu o mare ocazie a Lerestiului , atunci cand Marica ( desi accidentat) a fost aproape sa inscrie , ca apoi Romel sa suteze din 16m putin pe langa bara.
 De partea cealalta Vulturestiul acopera mai bine jumattaea terenului si la prima incursiune reusesete sa inscrie atunci cand atacantul lor Aly scapat de sub marcaj , suteaza in coltul lung de la 11m pe langa portar 0-1. Lerestiul sufera , asezerea in teren e defectuoasa , dar chiar si asa , are o mare ocazie prin noul intrat Flavius , care suteaza din fault in portar , un penalty cerut de gazde , dar se termina 0-1 la pauza.
   Lerestiul incepe parca mai obosita partea a doua , in timp ce Vulturestiul se retrage usor , usor pentru a conserva scorul, neavand nici un sut pe spatiul portii in repriza secunda. gazdele simt pasul inapoi si odata cu intrarea lui Cr Popa, se arunca in atac si rateaza in doua randuri prin Flavius , cap aparat de portar si prin Vlad Popovici care trege pe langa minge din 6m , la un corner executat excelent de Cr Tanase.
 Se face 1-1, in minutul 76 cand acelasi Flavius primeste o pasa cu pieptul de la Cr popa si suteaza direct langa bara de la 22m ,fara sanse pentru portar. acelasi portar scoate excelent sutul in vinclu a lui Cr Popa , Flavius are sansa sa faca 2-1 dar  e incurcat in careu de aparatorii oaspetilor , Lerestiul ataca cu toate fortele pe final , sutul lui Romy mangaie bara, dar e greu dupa un meci epuizant , pe o caldura nefireasca in octombrie!
    Altfel un meci barbatesc , dar fair play si placut ochiului.
 Rezultatul bun pentru urmaritoare , care au invins astazi si lupta se strange iarasi in fruntea clasamentului!s
 Arbitraj bun, poate putin nedreptatit Lerestiul, la un posibil penalty ,un punct muncit pentru oaspeti si doua puncte mari pierdute de gazde!