Campionat 2016-2017

Translate

duminică, 7 octombrie 2018

Lerestiul -victorie clara in derby- mentine pozitia de lider

Leresti invinge clar pe AS Godeni si se mentine la 3 puncte in fata , in liga a 5-a Nord, dupa un meci excelent .
 Zi superba de octombrie in Campulung , unde AS Leresti , intalnea pe AS Godeni , echipa ce trage la primele locuri.
 Lerestiul ca de obicei , nevoita din cauza absentelor sa improvizeze, incepe cu Tanase in aparare , o mutare excelenta , dupa jocul facut de Cristi.
 Oaspetii , veniti cu ambitii mari , incep bine jocul si pun presiune pe jumatatea Leresteana dar fara a avea ocazii mari. In minutul 14 , la prima ocazie , Lerestiul loveste prin Romel care inscrie cu un sut langa bara de la 20 m , 1-0. Oaspetii acuza socul si cei ce ataca sunt tot gazdele care lovesc bara prin aceleasi Romel.  Catarama face un joc foarte bun si hartuieste apararea Godeniului , fiind aproape de a inscrie ,iar oaspetii ataca destul de firav avand doar doau suturi pe spatiul portii in prima repriza.
   La ultima faza a primei reprize Lerestiul inscrie prin Ilie Branescu , dupa ce Flavius duce o minge in careu , aceaste este respinsa pana la Marian Branescu care centreaza perfect pe lung de unde Ilie inscrie simplu cu latul 2-0.
   Repriza secunda incepe rau pentru Leresti , la primul atac al oaspetilor , Pascu face un fault la 18m si este eliminat , Lerestiul jucand pentru o repriza in inferioritate numerica. O inferioritate care nu se vede , oaspetii avand ocazii doar la lovitura libera si inca un sut pe spatiul portii , in timp ce Lerestiul se aseaza bine in teren si cu un plus de efort  tine jocul departe de propria poarta , reusind sa puna in pericol poarta adversa cand , Catarama este impiedicat sa joace o minge in careu dar nu se da penalty , Romel centra=eaza perfect pentru Marian Branescu care singur din 10m suteaza pe langa , Totusi Lerestiul inchide jocul in minutul 80 cand Ilie Branescu e faultat de portar la 6m de poarta si penalty-ul este fructificat de Flavius  3-0.
 O victorie mare si clara in fata unui adversar inversunat , ambitios care sigur va pune probleme multor echipe.mai ales pe teren propriu.,, o victorie pentru sarbatoritul zilei , Vlad Popovici!

La Multi Ani Vlad!
   In celelalte meciuri , Dragoslavele castiga 3 puncte mari la Vulturesti, o deplasare grea  , Cetateniul pierde la Valea Mare , Rucarul bate la scor pe Bughea , in timp ce Vladestiul invinge greu pe Hartiesti